Publicerad : 26.05.2026
MUNDUS ANIMI – Sinnets värld
Tarja Kankkunen
Vernissage 2.6 kl. 17-19
Som barn ritade och målade jag fantasifulla motiv, och när jag blev lite äldre ville jag skriva och illustrera sagor. Under yrkeslivet blev det mindre tid för teckning och måleri, tills jag insåg att jag kunde övervinna problemet genom att måla små, snabba blomsterpasteller och sedan gradvis ge mig i kast med allt mer utmanande verk. På så sätt blev bildskapandet åter en del av mitt liv. Under de allra senaste åren har jag dessutom återfunnit den frihet jag kände som barn – att skapa bilder precis som jag vill, av vad jag vill, när jag vill och på vilket sätt jag vill.
Natur och miljö har alltid legat mig varmt om hjärtat, och mitt intresse för naturens och dess invånares historia har stärkts sedan jag flyttade till Karis, omgivet av fornlämningsrika landskap. För att lära känna livet på min egen gård har jag fotograferat och katalogiserat sammanlagt 553 olika arter av växter, svampar, insekter och djur på finska, engelska och latin. Jag har också lärt känna min hembygd genom att vandra i dess landskap och terräng samt genom att studera kyrkböcker, gamla kartor och lokalhistoria. De märkliga varelser som återfinns i medeltida kartor och konstverk, liksom de organismer jag möter i naturen med sina latinska namn, har utan tvekan inspirerat mitt konstnärliga arbete.
Verken i utställningen MUNDUS ANIMI kan ses som dokumentationer av upptäckter från ett imaginärt universum – fynd som penna, pensel, papper, duk, lera eller en tanke eller stämning har lyft fram i mitt medvetande och gjort möjliga att avbilda. I de latinbenämnda verken förenas levande och livlöst, välbekant och okänt, vackert och frånstötande till märkliga, ibland rent av skrämmande syner, eller till väsen och organismer där betraktaren kan ana drag av djur, växter och sagovarelser.
Galleri Perspektivet (Raseborgsvägen 8/ Ekenäs bibliotek) är öppet må-on 10–19, to-fre 10–17, lö & sö stängt
Varmt välkomna!