Publicerad : 17.11.2025
Barnens dag firas igen i Raseborg torsdagen den 20 november i Kulturhuset Fokus i Karis. Alla Raseborgs femteklassister är inbjudna att delta i programmet som består av stadsdirektörens mottagning, en frågestund med stadsdirektören och Den kungliga dockteaterns föreställning Pojken och korpen. Självklart bjuds det också på saft och tårta.

– Det är den elfte gången vi firar Barnens dag på det här sättet. Programmet är en del av Raseborgs plan för kulturfostran och ordnas som ett fint och roligt samarbete mellan stadens ungdomstjänster, parkenhet och kulturtjänster. Också vår sakkunnig inom välfärdsfrågor är med i arbetsgruppen: alla händer behövs då det är över 200 barn som deltar i dagens program, skrattar kulturplanerare Sanna Himmelroos på Raseborgs stad.
Barnen har på förhand förberett frågor, önskemål eller hälsningar som klassens representant sedan får ställa stadsdirektören.
– Dagen är alltid en av årets absolut bästa arbetsdagar för mig. Jag ser fram emot alla frågor, också riktigt svåra sådana, säger stadsdirektör Petra Theman. Jag tänker överraska barnen i år med min klädsel, fortsätter hon med glimten i ögat.
Barnens dag firas under Veckan för barnets rättigheter – en temavecka med målet att göra FN:s konvention om barnets rättigheter mer känd speciellt bland barn och ungdomar. Som förhandsuppgift inför firandet på Barnens dag har femteklassisterna jobbat med årets tema, barnets rätt att höra till. Resultatet av uppgiften blir ett bildspel som visas i aulan i Kulturhuset Fokus under firandet.
– Det är önskvärt att alla klasser deltar med en bild men viktigaste är att man pratar om barnens rättigheter i skolorna. Eleverna gillar att stå och titta på sin egen och på de andra skolornas bilder medan de köar för att hälsa på stadsdirektören, berättar Himmelroos.