Publicerad : 20.10.2025
Framåt – AI konst i framtiden
Taika Jalohaikara
Meet & Greet konstnärsträff ons 5.11 kl.17-18
Temat ”framåt” i konstnärens arbete utforskar hur traditionell konst och ny teknologi kan förenas på ett kreativt sätt. De klara och modiga färgerna speglar oräddhet och vilja att möta en okänd framtid. Rörliga gestalter bland fantasifulla varelser symboliserar utveckling och livets fortsättning.
Taika kombinerar handritning och digitalt måleri med material skapat med hjälp av artificiell intelligens. Målet är att visa att mänsklig kreativitet och AI inte står i motsats, utan kan samverka som kompletterande krafter.
Hennes verk väcker frågor om gränsen mellan människa och maskin. Vem är den egentliga skaparen? AI fungerar som en spegel för konstnärens intentioner, medan hon ger verket dess mening.
Samtidigt lyfter arbetet fram etiska aspekter kring upphovsrätt och ansvar. Att gå framåt inom konsten innebär här både mod, nyfikenhet och medvetenhet om teknikens påverkan på skapandet.
Galleri Perspektivet (Raseborgsvägen 8/ Ekenäs bibliotek) är öppet må-on 10-19, to-fre 10-17, lö 10-14 & sö stängt
Varmt välkomna!