Siirry pääsisältöön

Näyttely Galleria Promenadessa 4-28.5.2026

Julkaistu: 05.05.26

Kulttuuri

Golden Hearted
Nina Martikainen

Nimeni on Nina ja olen taiteilija ja huonekaluntekijä Helsingistä. Koulutukseltani olen sisustussuunnittelija (Helsinki
Design School) ja kauppatieteiden maisteri (Hanken), ja olen myös suorittanut puusepän opintoja (Axxell Karjaa). Työskentelin pitkään Googlella ennen kuin lähdin toteuttamaan luovaa unelmaani 2024, tavoitteenani tuoda väriä ja iloa ympäristöön – niin maalauksilla kuin huonekaluillakin.

Maalaan kokeilevalla ja leikkisällä otteella, ja annan teoksilleni humoristisia tai tarinallisia nimiä. Näyttelyssä “Golden Hearted” esillä on hahmovetoisia maalauksia, joissa sekoittuvat värit, tekstuurit ja mielikuvituksen maailmat.

Galleria Promenade (Laaksokatu 4, kulttuuritalo Fokus ) on avoinna ma, ti & to 11-19, ke & pe 9-17, la 10-14 & su suljettu
Lämpimästi tervetuloa!

Tulipalo Tammisaaren uimahallissa: koko rakennus suljettu! Klikkaa tästä päivittyvään uutiseen.