Julkaistu: 21.10.25
Stallörenin leikkipuisto, Leijonapuisto, on syksyn aikana käynyt läpi mittavan kasvojenkohotuksen. Saneeraustyöt ovat nyt valmiit, ja meillä on ilo toivottaa kaikki leikkimieliset tervetulleiksi avajaisjuhlaan perjantaina 24. lokakuuta!
– Leijonapuisto on yksi kaupungin suurimmista leikkipuistoinvestoinneista Raaseporissa. Projekti on ollut erittäin onnistunut, ja lapset ovat odottaneet innolla puiston avautumista. Leikkipuisto on ollut suljettuna noin 2,5 kuukauden ajan toteutuksen aikana. Yhteensä yhdeksän eri yritystä on osallistunut työhön yhdessä kaupungin oman henkilökunnan kanssa, kertoo tyytyväinen Maria Eriksson, Raaseporin kaupungin puistopäällikkö.
Perjantaina 24.10.2025 klo 14 avaamme jälleen leikkipuiston portit. Lions Club Ekenäs ry tarjoaa mehua ja pientä purtavaa. Klo 15.30 valtuuston puheenjohtaja Johan Kvarnström pitää avajaispuheen, ja lapset ja aikuiset, jotka ovat olleet mukana työryhmässä, leikkaavat nauhan.
Puheen jälkeen, klo 16.00, iltaa voi jatkaa sujuvasti perinteisellä Suurella Kurpitsajahdilla, jonka Vanhankaupungin yhdistys, Gamla Stan i Ekenäs rf järjestää tänäkin vuonna. Leikkipuisto ja sen ympäristö on valaistu juhlavalaistuksella aina klo 21 saakka.
Neljä leikkialuetta
Leijonapuisto on nyt jaettu neljään leikkialueeseen. Puistosta löytyy alue pienemmille lapsille, Muurahainen 2.0, Linna sekä kiipeilyalue viidakkoteemalla hieman vanhemmille lapsille.
– Karusellit ovat säilyneet, ja puistoon on lisätty myös uusi karuselli. Valaistus on uusittu, ja alusta on esteetön, joten puistossa on helpompi liikkua esimerkiksi pyörätuolilla tai lastenvaunujen kanssa. Lisäksi puistossa on useita leikkivälineitä, jotka soveltuvat myös lapsille, joilla on toimintarajoitteita, kertoo Eriksson.

Lämpimästi tervetuloa avajaisiin perjantaina 24.10.2025 klo 14 alkaen! Osoite: Rantapuistikko, Tammisaari
Raaseporissa tapahtuu paljon muutakin viikonlopun aikana! Katso kaupungin tapahtumakalenterista kaikki Pimeän viikonlopun tapahtumat.