|
Skrivet av Margita Björklöf
|
|
23 december 2010 19:56 |
Då är det jul i vår älskade Nord och i ett land där det svenska språket nu är hotat, till och med av svenskspråkiga. Jag har under hösten haft personlig erfarenhet av obefintlig svenskspråkig service inom LOST, där Ingå har sitt social- och hälsovårdssamarbete. Service på bägge språken inom området har garanterats - därav har intet blivit - men vi är med, hjulen rullar och Ingå betalar sin del av kakan, glad i hågen.
Vad det betyder att inte få prata eller lyssna till ens något ord av sitt eget modersmål om man inte kan annat när man befinner sig i livets slutskede tänker jag inte orda mera om här, det får var och en tänka ut vad det betyder.
Sen kan man reflektera över politiska läget i Ingå och med gott mod se fram emot vad år 2011 bär med sig. För värre kan det ju inte bli eller hur?
Kanske jag till nyår tar en grundligare tillbakablick på året som gått. Nu vill jag tillönska alla bloggläsare en Fridfull Jul och njutning av en riktigt vinter, sådan som "det var förr"

|