Aukiolo ja puutarhoja Skriv ut Skicka sidan
Skrivet av Biblioteket   
01 juli 2010 08:33

Raaseporin kotisivulla tiedotetaan yksiköiden sulkemisesta heinäkuussa, mutta ”välttämätön asiakaspalvelu hoidetaan myös kyseisenä aikana”. Kirjasto palvelee myös loma-aikana ja nyt toivomme lomailevien raaseporilaisten, kesävieraiden ja turistien tulevan käymään sankoin joukoin! Opiskelijat tarvitsevat kirjastoa ympäri vuoden. Pidämme kirjastoja avoinna muutamin poikkeuksin työvuorojärjestelyistä johtuen. Kirjastoauto ei kulje kuljettajan loman aikana heinäkuussa, mutta kaikki kiinteät kirjastot toimivat koko kesän aikana. Ajankohtaiset aukioloajat löytyvät kotisivultamme.

 

Meillä on haasteellinen kevät takanamme säästövapaineen ja lomautuksineen. Palkkamenojen 4 % säästö ei ollut mikään helppo operaatio, niin laitokselle kuin yksittäiselle työntekijälle. Säästötoimenpiteet keskitettiin toukokuuhun, jolloin lainaus perinteisesti on alimmillaan. Koska palvelujen laadusta ei haluttu tinkiä koko vuoden aikana kirjastot suljettiin tilapäisesti. Se tapahtui samaan aikaan kaikkialla, koska lainaustoiminnot ovat integroituja ja olemme suoraan riippuvaisia toisistamme. Nyt jatkamme työntekoa ja haasteita riittää. Tärkein on ehkä kannustaa lapsia lukemaan kokonaisia, pitkiä kirjoja, koska se antaa helle ainutlaatuisia valmiuksia ja työkaluja elämää varten.

 

Puutarhateema on vahvasti esillä Raaseporissa ja se viljellään myös kirjastossa. Puutarhoja ei löydy vain käsikirjoista ja inspiraatiokirjoista viljelijöille, vaan myös kaunokirjallisuudesta. Kertomuksissa ja runoissa puutarha voi olla parantaja, piilopaikka ja turvapaikka, murhapaikka, kaipauksen, menetyksen tai hekuman symboli… Perinteisissä lastenkirjoissa, kuten F. H. Burnettin Salainen puutarha tai L. Carrollin Liisa Ihmemaassa, puutarha on tärkeä tapahtumapaikka. Upeita puutarha-aiheisia kuvakirjoja on tehty menneisyydessä ja nykyaikana. Ja meillähän on Muumimamma, joka kaipaa puutarhansa Tove Janssonin kirjassa ”Muumipappa ja meri” kun perhe on muuttanut majakkaan ulkosaaristoon. Hän maalaa kaipauksensa puutarhan majakan seinään. Puutarha avautuu ja hän katoaa maalaukseen.

 

Kerstin Sevón

Raaseporin kirjastopäällikkö

Kommentarer
Skriv ny Sök
Skriv kommentar
Namn:
E-post:
 
Rubrik:
Var vänlig och mata in anti-spam-koden du kan läsa i bilden invid.

3.26 Copyright (C) 2008 Compojoom.com / Copyright (C) 2007 Alain Georgette / Copyright (C) 2006 Frantisek Hliva. All rights reserved."

Senast uppdaterad 01 juli 2010 08:34